Decydując się na własny dom jednorodzinny trzeba ustalić w fazie projektu z ilu kondygnacji powinien się składać. Aby dokonać właściwego wyboru, należy przeanalizować wszystkie zalety i wady zarówno domów piętrowych jak i parterowych.
Koszt realizacji w przypadku budynku jednokondygnacyjnego jest jednym z kluczowych argumentów, który przekonuje inwestorów do budowania tego rodzaju domów. Ponadto domy parterowe buduje się szybciej, przez co wynagrodzenie ekipy budowlanej znacząco maleje. Budowa takich domów nie wymaga użycia dużej ilości specjalistycznego sprzętu ani prowadzenia skomplikowanych prac budowlanych. Stawiając dom parterowy mamy mniejsze wymagania dotyczące nośności fundamentów. Brak schodów także wpływa na obniżenie kosztów. Taki jednopoziomowy dom staje się przyjemny dla osób starszych oraz dla rodzin z małymi dziećmi. Dostęp do poszczególnych pomieszczeń jest o wiele szybszy i prostszy.
Niskie domy ładniej komponują się z krajobrazem. Z każdego pomieszczenia możemy zapewnić sobie bezpośrednie wyjście na taras, czy do ogrodu. Często podkreśla się, że domy parterowe sprzyjają życiu rodzinnemu. Wadą takich domów jest przede wszystkim powierzchnia, która wymaga znacznie większej działki pod budowę. Duża ilość ścian zewnętrznych jest źródłem dużych strat ciepła, stąd konieczne jest bardzo dobre ocieplenie. W przypadku domów piętrowych powierzchnia zabudowy jest o wiele mniejsza, dlatego nie trzeba kupować dużej działki. Taki dom wielokondygnacyjny dobrze prezentuje się na działkach małych, kwadratowych jak również na wąskich i prostokątnych. Do tego powierzchnia dachu jest o wiele mniejsza niż w przypadku domów parterowych. Ważnym argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest możliwość usytuowania większej ilości pomieszczeń po południowej stronie oraz możliwość wydzielenia stref: dziennej i nocnej, użytkowej i wypoczynkowej, wspólnej i prywatnej.
Jednak koszt budowy budynków wielokondygnacyjnych jest znacznie wyższy niż w przypadku domków parterowych, które dodatkowo znacznie szybciej można wybudować przy zastosowaniu nowszych rozwiązań.