"Domy energooszczędne
Obecnie ludzie stawiają na ekonomiczne rozwiązania związanie z przyszłościową eksploatacją swoich domów, dlatego coraz częściej spotykamy się z projektami domów energooszczędnych. Budowane są też domy pasywne. Koncepcja powstania takich domów zakłada stworzenie odpowiednich warunków, które w maksymalny sposób ograniczą stratę ciepła a przez to wpłyną na niższe wydatki na ogrzanie domu.
W domach energooszczędnych należy zwrócić uwagę na układ pomieszczeń. W miejscach dobrze nasłonecznionych powinny znajdować się pomieszczenia takie jak: salon, jadalnia i inne strefy dzienne. Od strony północnej, najzimniejszej powinny znaleźć się miejsca w których może być utrzymana niższa temperatura. A więc można zaplanować tam kotłownię, garaż lub różne schowki i spiżarnie.

Budynki energooszczędne mają najczęściej prostą bryłę. Im dom jest bardziej zwarty, tym lepszy stosunek kubatury do ścian zewnętrznych, przez które traci się ciepło. Domki o niskim zużyciu energii czy też domy pasywne przeważnie mają zwartą bryłę, zbliżoną do kwadratu czy prostokąta. Istotną kwestią przy budowie takich domów są mostki termiczne. Trzeba zastosować takie rozwiązania architektoniczne, które pozwolą wyeliminować utratę ciepła przez mostki. Wiąże się to z potrzebą użycia mnóstwa detali. Trzeba dobrze zaprojektować przepusty z zewnątrz np. rury, kable, zamontować markizy, anteny, rolety itp.
W domach niskoenergetycznych należy zadbać o takie rozwiązania, które zagwarantują szczelność powietrzną budynku. Ważną sprawą jest także grubsza warstwa izolacji cieplnej. Ściany ociepla się styropianem lub wełną mineralną. Warto w trakcie realizacji projektu zastosować materiały budowlane od jednego producenta, wówczas istnieje gwarancja, że poszczególne elementy ocieplenia nie będą ze sobą kolidować, co korzystnie wpłynie na parametry związane z ociepleniem domu.
Choć budowa domów energooszczędnych nie należy do najtańszych, to jednak warto się nad nią zastanowić. Pieniądze wydane na etapie realizacji inwestycji z pewnością zwrócą się w postaci oszczędności jakie uzyskamy w przyszłości, w wyniku mniejszych wydatków na ogrzanie domu tradycyjnymi metodami."