Dom parterowy
Planując budowę domu parterowego należy przeanalizować wiele aspektów. Przede wszystkim trzeba sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego dla naszej działki. To od decyzji urzędników zależy czy będziemy mogli wybudować dom parterowy na swojej działce. W każdej gminie robione są takie plany zagospodarowania. Zabezpieczają one przed wybudowaniem na przykład niskiego domu w sąsiedztwie wysokich budynków. Jest to podyktowane wieloma względami, także związanymi z aspektem estetycznym.
Decydując się na własny dom jednokondygnacyjny musimy dobrze ocenić wielkość działki. Budowa takich domów wymaga często znacznie większej przestrzeni niż w przypadku domu piętrowego. Rozplanowanie wszystkiego na jednej kondygnacji wymaga sporej ilości miejsca. Ma to jednak swoje zalety. Taki dom nie wymaga zastosowania wewnątrz schodów, których budowa jest kosztowna i do tego zajmująca spory obszar wewnątrz domu. Domki parterowe najczęściej wybierane są przez rodziny z dziećmi oraz przez osoby starsze, którym znacznie wygodniej jest się poruszać po prostej powierzchni nie wymagającej chodzenia po schodach.
Wzniesienie domu parterowego, zwłaszcza niezbyt dużego (do 150 m2) jest z reguły tańsze niż budowa domu z kondygnacjami. Nawet po uwzględnieniu takich spraw jak: wykonanie wykopu i fundamentu na większej powierzchni oraz po uwzględnieniu wydatków związanych z dużą powierzchnią dachu.
Budowa parterowych budynków jest znacznie szybsza niż domu piętrowego. Dodatkowo dom parterowy jest łatwy w realizacji, co zmniejsza niebezpieczeństwo popełnienia błędów wykonawczych. To bardzo korzystne rozwiązanie dla wszystkich, którzy starają się ograniczyć wydatki związane z budową domu. Oczywiście trzeba pamiętać o odpowiedniej wielkości działki. Do postawienia jednopoziomowego budynku potrzebna jest znacznie większa przestrzeń. Dom parterowy to najczęściej budynek bez łamanych dachów, ponieważ im jest on większy, tym trudniej przykryć go dachem o spadzistych połaciach. Dlatego często spotykamy się z dachami płaskimi (potocznie zwanymi - tarasowymi), czy też jednospadkowymi.