Zalety domów parterowych
Odchodzimy powoli od budowy domów kilkukondygnacyjnych, wybór coraz częściej pada na dom parterowy. Taki dom zapewnia jedność z ogrodem. Już sama nazwa wskazuje na związek z naturą, par terre (z francuskiego) oznacza dom stojący na ziemi, bliżej ziemi. Każda część domu jednokondygnacyjnego może być bezpośrednio powiązana z ogrodem, czy tarasem. Przestrzeń zewnętrzna, staje się na równi z przestrzenią wewnętrzną, elementem kompozycji całości. Granice między obiema strefami przestają być wyraźne. Takiemu domowi łatwiej wkomponować się w krajobraz.
Dla wielu osób zaletą domu parterowego jest rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie i brak konieczności korzystania ze schodów. Szczególnie jest to ważny argument dla osób starszych mających problemy z poruszaniem. Często niemożność pokonania kilkunastu stopni może skazać człowieka na izolację. Dom parterowy pomaga uniknąć tego typu problemów. Ponadto życie na jednym poziomie sprawia, że nikt nie czuje się wyobcowany. W takich domach rodzice i dzieci nie mijają się na schodach, niknąc sobie z oczu na różnych kondygnacjach. Domy parterowe są chętnie budowane przez rodziny z małymi dziećmi czy przez osoby starsze.
Decydując się na budowę domu jednopoziomowego często uzyskujemy krótszy czas realizacji. Jego budowa nie pochłania tyle czasu, ile zajmuje budowa domu piętrowego, przy którym trzeba rozkładać wysokie rusztowania, budować większą ilość ścian nośnych, stropu, czy schodów. Dobrze zaprojektowany dom parterowy stwarza poczucie przestrzeni, którą trudno uzyskać w przypadku domu dwukondygnacyjnego. Dzieje się to głównie za sprawą braku schodów, które zabierają sporo miejsca. Na oszczędność miejsca wewnątrz domu ma także mniejsza ilość ścian nośnych pełniących rolę podpory dla konstrukcji wielokondygnacyjnych. To nie wszystkie zalety domów parterowych. Ważnym ich atutem jest funkcjonalność i lepsza komunikacja. Pomieszczenia położone na jednym poziomie są bardziej dostępne i to dla wszystkich.
Budowa domów jednokondygnacyjnych jest ostatnio modnym rozwiązaniem i coraz częściej pojawia się w ofertach pracowni projektowych.