Dom parterowy, czy wielokondygnacyjny?
Większość inwestorów planuje budowę domu z co najmniej dwiema kondygnacjami. Jest to podyktowane różnymi względami. W wielu przypadkach zaplanowanie budynku parterowego na danym terenie nie będzie możliwe, ponieważ wybór projektu domu jedno czy dwukondygnacyjnego nie należy wyłącznie do inwestora. Jest to podyktowane warunkami zapisanymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Dlatego przy planowaniu budynku parterowego należy zawczasu zapoznać się z takimi dokumentami, żeby uniknąć niepotrzebnych problemów. Niezapoznanie się z tymi wytycznymi może spowodować, że zamiast domu jednokondygnacyjnego będziemy zmuszenie postawić dom dwukondygnacyjny.

Przy planowaniu domu parterowego trzeba wziąć pod uwagę wielkość działki. Może się bowiem okazać, że na wykupionym terenie zabraknie miejsca na wybudowanie rozłożystego, parterowego budynku. Prócz zaleceń miejscowego planu, trzeba zatem ocenić wielkość, kształt, otoczenie i układ działki. Na małym kawałku ziemi trudno będzie zmieścić odpowiedniej wielkości budynek parterowy. Właściciele takich działek często stoją przed dylematem co wybrać: parterowy dom z mniejszym ogrodem, czy dom piętrowy z większą przestrzenią na zieleń. Najczęściej decydują się na dom z kilkoma kondygnacjami i większym podwórkiem.

Planując postawienie domu parterowego trzeba ocenić otoczenie i układ działki. Budowa domu parterowego w otoczeniu budynków piętrowych sprawi, że jego mieszkańcy stale będą wystawieni na sąsiedzkie spojrzenia. W fazie projektowania trzeba także ocenić swoje możliwości finansowe. Zaletą domów parterowych jest relatywnie krótki okres ich budowy oraz niższe koszty związane z jego postawieniem. Jednak patrząc przyszłościowo, domy parterowe w porównaniu z budynkami dwukondygnacyjnymi, zwłaszcza na planie kwadratu niezbyt korzystnie wyglądają jeśli chodzi o wydatki na ogrzanie domu. Zwarta bryła jest lepszym rozwiązaniem niż rozległy dom parterowy.

Dlatego planując budowę domu jednokondygnacyjnego należy wszystko dobrze przeanalizować i poznać w tym celu wszystkie wady i zalety domów parterowych.