Prostota i kubizm w projektach nowoczesnych domów
Obecnie nowoczesne projekty domów kładą nacisk na prostotę i minimalizm. Oznacza to, że bryła projektowanego budynku powinna być zwarta i prosta. Dobrym przykładem na zastosowanie prostoty jest budynek na planie kwadratu. Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja takiego domu opiera się na kubicznych kształtach.
Prosta i zgrabna bryła budynku na planie kwadratu zapewnia ekonomiczność w realizacji i późniejszej eksploatacji. Bryła kwadratu jest idealnym rozwiązaniem dla osób wykonujących projekty domów energooszczędnych. Zaprojektowanie budynku o małej powierzchni przegród zewnętrznych w stosunku do kubatury przy jednoczesnej rezygnacji z dodatkowych uatrakcyjnień architektury budynku podcieniami, wykuszami czy lukarniami pozwala uzyskać oszczędność energii nawet na poziomie 10-15%.
Dlatego warto postawić na prostotę i zadbać o niskie koszty budowy własnego domu. W tym celu wielu inwestorów wybiera zastosowanie dachu płaskiego, który jest prosty w budowie i wygodny w późniejszej eksploatacji. Często przy tego typu projektach przy budynkach dwukondygnacyjnych zachodzi potrzeba wykonania wysokiego salonu. Nasz dom może zyskać dzięki temu nowoczesny wygląd.
Budynek na planie kwadratu podzielony jest na kilka stref spełniających swoje określone role. Część mieszkalną stanowi dwukondygnacyjny salon połączony z częścią jadalnianą oraz kuchnią. W takich budynkach salon ma wyjście na taras i to z dwóch stron. Dodatkowo taras można zobaczyć przez ogromne przeszklenia. Oprócz części mieszkalnej jest też strefa nocna, którą stanowią: łazienka, garderoba oraz sypialnie i pokoje dla dzieci. W budynku na kubicznym kształcie wyróżnić możemy także strefę gospodarczą, do której zalicza się: duży garaż z warsztatem oraz pomieszczenia na sprzęt ogrodowy. Spiżarnię umieszcza się blisko kuchni a pralnię zwykle na piętrze.
W domu na planie kwadratu można zastosować nowoczesne technologie, np. zainstalować ogrzewanie podłogowe z inteligentnym systemem sterowania. Taki dom nie posiada zbędnych detali, ponieważ ma być zgrabny i prosty.