"Domy energooszczędne
Na energooszczędność domów składa się wiele istotnych czynników, które powinny ze sobą współpracować. Wykonując projekty domów energooszczędnych trzeba odpowiednio ze sobą zestawić elementy architektoniczne, konstrukcyjne, budowlane i instalacyjne. O energooszczędności domów decyduje:
• rozmieszczenie pomieszczeń,
• ilość i wielkość okien,
• ilość i wielkość innych powierzchni przeszklonych,
• architektura i konstrukcja domu (bryła, geometria, kształt i wielkość),
• izolacyjność cieplna: ścian, dachu i okien.
Projektując domy energooszczędne należy zwrócić uwagę na jego bryłę, która powinna być zwarta i prosta o małej powierzchni przegród zewnętrznych w stosunku do kubatury. Optymalnym rozwiązaniem są parterowe domy pasywne oraz budynek na planie kwadratu lub prostokąta. Najlepiej zaprojektować dom z użytkowym poddaszem, z dachem płaskim, lub o małym kącie nachylenia. Warto zrezygnować z uatrakcyjniania architektury budynku podcieniami, wykuszami, czy lukarniami, które zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych. Stosowanie się do tych zasad robiąc projekty domów energooszczędnych może przynieść nawet 10-15% oszczędności energii.
Dbając o energooszczędność należy wziąć pod uwagę lokalizację budynku na działce i jego usytuowanie względem stron świata. Warto na ścianie najbardziej narażonej na słońce zaplanować np. przeszklenia o większej powierzchni a zastosowanie okiennic czy rolet dodatkowo korzystnie wpłynie na dodatni bilans cieplny. Ogromny wpływ na zmniejszenie zużycia energii ma właściwy układ pomieszczeń. Od strony najbardziej nasłonecznionej należy lokalizować pomieszczenia dziennego użytku, a stronę północną przeznaczyć na pomieszczenia gospodarcze, w których temperatura może być nieco niższa.
Projektując domy energooszczędne trzeba analizować również wpływy wiatru. Udział strat ciepła w budynkach narażonych na działanie wiatru może być większy nawet o 10% w stosunku do takich samych budynków ale usytuowanych na terenie zabudowanym lub osłoniętym.
Na energooszczędność domu składa się wiele czynników, dlatego trzeba o nich wszystkich pamiętać przy robieniu projektu domu energooszczędnego."