Dachy płaskie lub jednospadkowe
Przy wyborze dachu dyskusyjne są zawsze dwie kwestie. Po pierwsze bierze się pod uwagę koszt wykonania dachu a po drugie walory eksploatacyjne użytych materiałów. Koszt dachu w głównej mierze zależy od stopnia skomplikowania jego kształtu. Jego konstrukcja wpływa na ilość zużycia materiałów. Jeśli mamy w planie wybudować budynek bez łamanych dachów to możemy zaplanować dokładną ilość materiału połaciowego do wyłożenia nieskomplikowanej powierzchni. W przypadku dachu bogatego w skosy pojawia się problem związany z odpadami materiałów. Ciężko bowiem wymierzyć dokładne ilości pokrycia, którego będziemy potrzebować.
Zatem wybór dachu zależeć będzie w głównej mierze od kosztów jego wykonania. Im bardziej skomplikowany jest kształt dachu, tym bardziej wzrasta ilość niezbędnych detali konstrukcyjnych i izolacyjnych. Co znacznie podwyższa koszty. Alternatywą do powszechnie stosowanych dachów wielospadkowych są dachy płaskie lub jednospadkowe. Coraz częściej możemy spotkać się z projektami, gdzie mamy budynek bez łamanych dachów. Takie rozwiązanie widać szczególnie w nowoczesnych projektach, ponieważ obecnie stawia się na prostotę i minimalizm. Ponadto wykonanie takich dachów bez załamań jest znacznie niższe niż w przypadku dachów wielospadkowych.
Decydując się na dach płaski pamiętajmy, że jego powierzchnia wbrew nazwie jest nachylona pod niewielkim kątem (5-20 stopni), by woda z dachu spływała swobodnie do rynien lub do studzienek dachowych. Taki dach można zaadoptować jako powierzchnię użytkową domu, np. w formie tarasu lub zielonego ogrodu.
W przypadku dachu jednospadkowego taki kąt nachylenia powierzchni dachu może być znacznie większy. Wszystko zależy od tego, czy chcemy uzyskać poddasze użytkowe, choćby w formie strychu. Taki rodzaj dachu bez załamania stosowany jest zazwyczaj na przybudówkach i wąskich budynkach, w których rozpiętość między ścianami nie przekracza 6 m.
Dlatego zanim wybierzemy konstrukcję dachu musimy przeanalizować zalety i wady różnych typów dachów zarówno na etapie realizacji inwestycji, jak i podczas eksploatacji.